Výběr ze tří moří a jednoho jezera

Dnes nabízejí cestovní kanceláře možnost strávit dovolenou téměř po celém světě. Stačí mít jen dostatek financí, času a můžete jet, kam se Vám zlíbí. Pamětníci, kteří jezdívali na dovolenou v dobách dávno minulých, si možná ještě vzpomenou na destinace, které „frčely“ tenkrát. Dovolenou tehdy zajišťovaly tři instituce. Bylo to sdružení ROH, které fungovalo vždy v rámci podniku a zajištovalo tak svým zaměstnancům rekreace různého typu. Krom ROH (Revoluční odborové hnutí) se mohl budoucí rekreant obrátit i na ČEDOK (Česká dopravní kancelář) a CKM (Cestovní kancelář mládeže).
vlny na moři

Nevšední zážitky

Češi jezdívali odjakživa nejraději k moři. A tak se v hojném počtu potkávali na plážích v bývalé Jugoslávii – Jaderské moře, východním Německu – Baltskémoře a v Bulharsku u Černého moře. Další destinací, která byla Čechy navštěvována, bylo Rumunsko. Tam to bylo trochu složitější s dopravou. Přeci jen je tato země pro nás už trochu z ruky. Většinou se využívala železnice. Jenomže to dvoudenní drncání vlakem moc pohodlné nebylo.
·        Turisté, kteří navštívili rumunské pláže, pak rádi dávali doma k lepšímu jeden postřeh.
·        Letoviska byla honosná a okázalá, ale jakmile člověk kousek popošel, vše se naprosto změnilo.
·        Najednou byla kolem taková bída a chudoba, že nevěřili vlastním očím.
·        Možná, že nedobrý dojem ještě zvýraznilo moře. Bylo totiž přesně takové, jaké nese jméno – Černé.
přeplněná pláž

Balaton to mnohdy vyhrál

Ten, kdo zavítal k moři Baltskému, byl překvapen něčím zcela odlišným. Moře tu bylo sice modré, ale přesně tak se zbarvily i končetiny návštěvníků. Baltské moře ve východním Německu bylo totiž jen pro otužilé.
–         Ti, kdo nepotřebovali nutně k rekreaci slanou vodu, jezdili rádi k Balatonu. Ostatně, tato destinace je dodnes vyhledávána. A není divu. Ono je tu opravdu hezky. A Maďaři se k Čechům chovali a chovají velice přátelsky. Alespoň ve většině případů.
 

Posted in Nezařazené