Pohádky na dobrou noc

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Snad všechny pohádky mají šťastný konec. Proto jsou to přece pohádky. Čtete je dětem před spaním?
Pokud ano, máte od nás palec nahoru. Pokud ne, je to smutné a je to velká škoda. Někteří odborníci radí, aby rodiče četli dětem opravdu od malinka. Děti jsou velice vnímaví tvorečkové, a přestože máte pocit, že jim žužlání palce připadá mnohem zajímavější než obsah toho, co čtete, mohli byste se divit. Dítě moc dobře vnímá, že mu něco vyprávíte, i když vám to ještě nedá najevo. Dítě totiž velice dobře vnímá váš hlas. Toto se učí už v bříšku, kdy je schopné od určitého měsíce rozeznávat váš hlas a vnímat, že mluvíte. Po narození na vás ten drobeček kouká a pozná vás právě podle hlasu. Děti mají moc rády, když jim něco vyprávíte.
zvířátka a kniha
Mnohdy nebo spíš většinou je to dokáže i uklidnit. Čtení má ale spoustu dalších výhod –
1) Učíte je vnímat. Vy vyprávíte a i přesto, že vám nevěnují 100% pozornost, dokážou vás vnímat. Vědí, že mluvíte.
2) Učíte je udržet pozornost. To už je spíše tak u tříletých a starších dětí. Ty už vás dokážou i naplno poslouchat a vydrží v klidu sedět, když čtete.
ochránce knih
3) Rozšiřují si slovní zásobu. Při čtení používáte spoustu slov, které děti neznají. Takže se nejen učí nová slovíčka, ale zároveň se učí správně skládat věty, dokonce i delší souvětí.
4) Učí se chápat souvislosti. Během čtení poslouchají a snaží se pochopit příběhy. Zpočátku čtete kratší pohádky s jednoduchým dějem, ale postupně se dostáváte k delším a složitějším příběhům. Mnohdy se vás také vyptávají, proč se to stalo tak nebo tak, takže se zajímají o to, co jim vyprávíte.
motýlí víla
5) Vedete je k četbě! To je asi jeden z nejdůležitějších bodů. Dnešní mládež mnohdy viděla knihy pouze z rychlíku. Nejde o to, abyste doma měli maniaka na čtení, to nikdo nechce. Ale přečíst alespoň dvě knížky za měsíc je fajn. Čtením se naučí správnému vyjadřování, správnému pochopení textu a naučí se ponořit do příběhu. Zároveň se rozvíjí jejich fantazie a představivost, ve filmu už totiž máte všechno dané, kdežto v knize máte popis, ale konkrétní představa je již na každém z nás. Navíc maturita z češtiny je dnes hlavně o čtení – ústní maturita se vztahuje ke čtenářskému deníku a písemná právě z pochopení textu. Takže určitě svým dětem čtěte!

Posted in Nezařazené