Kterak omezit spotřebu elektřiny a nezabít se po tmě

Pokud jste si udělali zkušební odečet elektrické energie, zřejmě jste jej provedli v delším časovém úseku. Odečítat dne po dni je k ničemu. Nic vám to neprozradí. Spotřeba je den ode dne jiná. Je zapotřebí se dobrat k nějakému průměru. Také je dobré si poznamenat, jestli jste v měřeném období dělali něco, co se vymyká běžnému provozu v domácnosti. Například zda jste pekli cukroví, vysoušeli zdivo po malování, prali po návratu dětí z dětského tábora apod.
energetická třída domu
Pokud se vám zdá, že spotřeba je neúměrně vysoká, nesvalujte vinu hned na elektrické hodiny, dodavatele proudu. Po kontrole v řadě reklamací se došlo k závěru, že chybně zapisuje jen zanedbatelné procento z těchto měřičů. Problém u vás bude s největší pravděpodobností někde jinde.
Necháváte zapnuté světlo tam, kde to není nutné. Máte žravou televizi a máte ji puštěnou téměř nonstop. Používáte nehospodárné programy na praní. Žere vám lednice. Vlastníte spoustu světel, která téměř nezhasínáte a nemáte úsporné žárovky. Přitápíte si přímotopy. Chováte se sami neekonomicky. Máte souseda co se na vás „napíchl“ a stále nenasytně těží kryptoměnu (vtip).
retro tv
Při dnešních cenách elektrické energie se opravdu vyplatí popřemýšlet nad tím, zda potřebujete všechny spotřebiče a pokud ano, zda by se nevyplatilo je vyměnit za spotřebiče s nízko spotřebou elektřiny. Například rozdíl ve spotřebě elektrické energie mezi televizí s plazmovou obrazovkou a LED obrazovkou může být v závislosti na úhlopříčce až 350 W. To znamená, že pokud za kWh platíte kolem 6 Kč a televizi téměř nevypínáte (je puštěna cca 12hod. denně), vytáhne vám z peněženky navíc každý den skoro 28 Kč. Za rok je to přes 10 tis. Kč. A za tuto uspořenou cenu se dá pořídit televize nová.
samostatná žárovička
Obdobných úspor dosáhnete při pořízení ekonomické lednice, přiměřené velikosti vaším potřebám. I pračka dokáže ušetřit nemalé peníze. A v neposlední řadě ušetříte i na obyčejných žárovkách. Pokud své osvětlení přeměníte na LED technologie, dostanete se ve spotřebě elektřiny potřebné na osvětlení k zanedbatelným částkám oproti současnému stavu.
Základem je si uvědomit, že spotřeba bytu za jednu hodinu je částkou v přepočtu na peníze až směšnou. Jenže víte, rok má těch hodin 8760! A o tom to je!

Posted in Nezařazené