Jak si ulehčit úklid?

Náš domov je místem, kde žijeme, kam se denně vracíme, a proto jej chceme mít asi všichni hezký, čistý a voňavý. Je důležité vše uklízet pravidelně, abychom s potom z obřího úklidu a velkého množství práce nezbláznili. Jak tedy udržet svou domácnost uklizenou, aniž byste úklidem trávili celé víkendy?

mytí oken

Obaly a další odpad vyhazujte hned.
Není nic horšího, než když se věci určené k vyhození válí všude možně.

Drobky smeťte vždy do koše.
Divili byste se, kolik lidí je schopno je shrnout na zem, a tvářit se, jako že nic. Jenže ty drobky do země zašlapeme, a potom jdou hůř dolů.

Pořiďte si kvalitní úklidové pomůcky.
Toto je asi nejdůležitější bod. Mnoho lidí nezná kvalitní přípravky, které nám mohou úklid opravdu hodně usnadnit. Přitom stačí projít recenze na internetu, zeptat se v rodině či kamarádek, a hned budete vědět, jaký čistič je osvědčený, a který se špínou neudělá absolutně nic.
Mezi důležité pomůcky patří mop, může vám ušetřit spoustu práce.

Nenechávejte špínu dlouho působit.
Je třeba uklízet pravidelně i koupelnu, wc a linku. Zažraná špína jde potom mnohem hůř vyčistit. Nemusíte drhnout celou domácnost celé dny. Jednu hodinu denně věnujte jiné místnosti.

Nejste otrok.
V mnoha domácnostech stále převládá zvyk, že úklid má na starosti žena. Nejste alenini služka, tak si naučte členy domácnosti po sobě hned uklízet a přidělte každému nějaký úklidový úkol, u dětí pochopitelně přiměřeně jejich věku.

 

mop a kbelík

Je dobré vždy třeba večer, až se provoz v domácnosti uklidní, zamést či vysát podlahy, případně je vytřít. Uvidíte, že vše bude hned čistější. Do wc vložte čisticí tabletu, to taky ušetří hodně práce.

Úklid může být i zábava. Ale nesmí jím trávit člověk půl života. Dobře si rozvrhněte jednotlivé části tak, aby na sebe navazovaly, a pokud se naučíte ty malé věci dělat často a pravidelně, nebudete mít potom tolik práce najednou. Zkuste to.