Pro majitele nemovitostí přináší sníh starost, jak uklidit napadaný sníh z přístupových cest a chodníků. Proto bychom měli být vybaveni kvalitními pomocníky. Podle velikosti plochy, o kterou se staráme, potřebujeme i nářadí, buď ruční, nebo motorizované.
Kvalitní lopatu nebo shrnovač bychom měli mít po ruce. Měla by být pevná a zároveň lehká. Vyrábějí se v plechovém provedení nebo v plastu. Je dobré, aby pracovní čepel byla vybavena kovovou lištou. Bude tak účinnější a nástroj nám déle vydrží. Rukojeť by měla být dostatečně široká, protože při odhazování sněhu můžeme mít rukavice.
Pokud máme velkou plochu k odklízení a vlastníme-li elektrický odhrnovač, měl by být před zimou v perfektním stavu. Elektrický odhrnovač je vlastně elektromotorové hrablo, které nám odklidí sněhovou vrstvu dvacet centimetrů vysokou v šířce třicet centimetrů. Odhrnovač má vlastní pohon, ale není tak výkonný, do vyšších poloh, kde je více sněhu, se nehodí.
Další možností k odstranění sněhu je zametací kartáč. Má asi metrový záběr a je to součást stavebnicového systému. Slouží k odstraňování sněhu na pevném a rovném povrchu. Když napadne vyšší vrstva sněhu, vyměníme kartáč za shrnovací radlici o šířce jen 85 centimetrů. Ta se dá nastavit do pěti poloh, a proto zvládne i sněhovou vrstvu o výšce dvacet centimetrů.
Při půlmetrové vrstvě sněhu nám ale nepomůže. Na pomoc si můžeme vzít jedině sněhovou frézu, která si s tím poradí tak, že si sněhovou hmotu ořezává, rozmělňuje, dopraví k ventilátoru a odhodí až do desetimetrové vzdálenosti. I tato dvoustupňová fréza je vhodná jen na zpevněné povrchy s malým převýšením.
Nejúčinnější frézou je pásová fréza s hybridním motorem. Zvládne i mokrý sníh nebo závěj vyšší než metr a odfrézuje i zmrzlou krustu. Protože má pásový pojezd, dokonale přilne k povrchu, neprokluzuje ani se neboří do sněhu. Také se dokáže otočit na místě a sníh odhazuje až do vzdálenosti přes dvacet metrů.